Zjednodušená pravidla pro texty na svatební oznámení, noviny a další tiskoviny

ilustrační

Budete si vyrábět svatební tiskoviny sami?
Zarazilo vás něco při tvorbě textů?
Najednou si nejste jisti, jestli to máte správně?


Moje šablony vás v případě pochyb budou navádět. Stačí jen texty přepsat. Někdy ale chcete vše smazat a začít znovu, napsat a navrhnout si texty znovu a sami. Pak si projděte tento článek a zkontrolujte, zda máte vše tak, jak má být.

Jména snoubenců a na co si dát pozor

Jako první by mělo být jméno nevěsty, až potom jméno ženicha. Tituly vynechte.

Příjmení by uvedeno být mělo, jsou ale typy svateb a oznámení, kde ho můžete i vynechat. Například pokud na oznámení píšete své přezdívky, máte jen malou svatbu, kde vás každý host oba dobře zná a podobně.

Samozřejmostí jsou velká písmena na začátku jména i příjmení. Ale dávejte si na ně pozor a dodržujte je také u fontů, kde jsou zdánlivě všechna písmena velká. Při bližším pohledu si můžete všimnout, že velké písmeno je velké a to, co napíšete malými písmeny, jsou také velká písmena, ale trochu nižší. Říká se tomu text psaný kapitálkami a hodně takové fonty v šablonách používám. Něco jiného je text psaný verzálkami, tam už jsou opravdu všechna písmena velká a i takové příklady u mě najdete.

kapitálky na svatebním oznámení

V nabídce mám i návrhy, kde jsou jména psaná s malými počátečními písmeny. Není to správně, ale tam, kde jsem to použila, jde čistě o design a tak myslím, že výjimka z pravidla může být.

Jako spojku mezi jmény můžete kromě klasického “a” využít také “&”, znaménko plus nebo třeba srdíčko. Některé fonty, které najdete u mě v editoru, umožňují jedinečné propojení srdíčkem tzv. jedním tahem.

TIP: Zapněte si v editoru panel Glyphs, kde jsou k dispozici různé zvláštní znaky každého písma, které nejvíc využijete právě u jmen snoubenců.

srdíčko jako spojka mezi jmény

Datum, čas a mezery

Měsíc můžete napsat jak slovem, tak číslem. Většinou záleží, jaká varianta se více graficky hodí na dané oznámení.

Za řadovými číslovkami, které označují den a měsíc, vždy udělejte mezeru, tedy například 4. 6. 2023. Pokud píšete slovem, pak je správně 4. června 2023. Měsíc se píše malým písmenem (stejně jako názvy dní v týnu). Před jednociferná čísla dne a měsíce se správně nepíše nula, ale jak vidíte na příkladu níže, někdy grafický návrh trochu ustoupí pravidlu. Rok je lepší psát celou cifrou, tedy 2023 místo jen 23.

Čas můžete napsat opět číslem, například 12:00 nebo, pokud se vám to více hodí, si lze pomoci slovem, například 12 hodin. V tomto případě se za dvojtečkou nedělá mezera. Správně se sice mezi hodiny a minuty píše tečka a dvojtečka až mezi minuty a sekundy, ale snad mi v tomto odborníci prominou, že čas na oznámení píši převážně s dvojtečkou s vědomím, že to prostě vypadá lépe a jednoznačněji v tom, že se jedná o časový údaj.

datum a čas na svatebním oznámení

Místo svatby a velká písmena

Velká písmena jsou kapitolou sama pro sebe. Nejjistější je prostě otevřít webové stránky vašeho místa svatby a název opsat, případně pro jistotu zvolit font, kde jsou všechna písmena velká. Pokud to z nějakého důvodu není možné, mohou vám pomoci následující odkazy:

Texty a motta – kam dát mezeru a kam uvozovky?

V jakémkoli textu se za každou intepunkcí píše (jedna!) mezera. Tedy za každou čárkou ve větě, za každou tečkou, vykřičníkem, otazníkem, středníkem, dvojtečkou udělejte mezeru. Mezera se nikdy nepíše před interpunkci. Nejspíš to znáte, ale pro jistotu.

Pokud máte jako motto něčí citát, měl by být celý text v uvozovkách a pod ním uvedený autor. Uvnitř uvozovek se nedělá mezera! A správné české uvozovky vypadají jako 99 a 66, jak to vidíte níže na obrázku. Pokud je vaše motto pár vět, které nevyřkl nikdo konkrétní, uvozovky nepoužívejte.

citát na svatebním oznámení

Texty ve svatebních novinách

Kromě všeho výše uvedeného se vám pro tvorbu svatebních novin v editoru může hodit ještě pár tipů:

Nadpisy pište s velkým písmenem nebo všechna písmena velká a na jejich konci se nepíše tečka ani dvojtečka. Nadpisy v novinách zvětšujte nebo zmenšujte podle potřeby, ideální je, když vyjdou od kraje ke kraji odstavce pod ním. Nejlépe vypadá, když na každé stránce novin je jeden nadpis největší a představuje hlavní téma.

svatební noviny moderní přehnutá titulní strana
hlavní titulek se nebojte udělat opravdu velký

V novinách pište odstavce textu jednou velikostí a jedním druhem písma a hlavně zarovnávejte do bloku (od strany ke straně). Ideální je v tomto případě dělit dlouhá slova. Editor to ale neumí, proto si bloky textu na konci zkontrolujte a dlouhá slova proto rozdělte ručně. Pokud si u nějakého slova nejste jisti, podívejte se třeba SEM.

Pozor na jednopísmenné předložky a spojky (u, k, o, s, v, z, a, i), které vám mohou zůstat na konci řádku, to je špatně, přesuňte je na další řádek.

jedno písmeno nesmí zůstat na konci řádku

Při zarovnání odstavce do bloku se vám v editoru může stávat, že poslední řádek je roztahaný do stran s nepřirozeně velkými mezerami. Určitě to tak nenechávejte a udělejte za poslední větu několik mezer.

Ačkoli se správně nemá nikdy text posouvat a řádkovat mezerníky a pomocí Enteru, v omezeném prostředí editoru se tomu při tvorbě svatebních novin pravděpodobně nevyhnete a proto si mezerníkem a Enterem pomozte, když bude potřeba! Jen to nepoužívejte ve Wordu ani kdekoli jinde.

Nejčastější pravopisné chyby jako bonus na závěr

Častých pravopisných chyb je obrovské množství a nebudu vás tu s ním zatěžovat. Na svatebním oznámení většinou nevzniká moc prostoru pro pravopisné chyby. Dejte si pozor tedy hlavně u delších textů a ve svatebních novinách. Pokud máte český Word nebo jiný program s korekturou textu, je dobré si text předpřipravit v něm, na hodně chyb vás dokáže upozornit. Editor vám chyby ani překlepy neukáže.

Vyhněte se hovorovým a nespisovným výrazům. Nepoužívejte kór, kort ani kord, holt ani hold, pokud nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl.

Správně je bychom a byste, NE by jsme a by jste.

Správně je standardní ne standartní.

Shoda přísudku s podmětem je velmi důležitá, pokud nevíte, o co jde, je na čase znalost oprášit. Problematika je složitější a můžete si ji dohledat, ale my si vystačíme s pomůckou, kde si řeknete u podmětu, jestli ti, ty nebo ta a tomu odpovídá koncovka přísudku.
Podmět je vždy ten, kdo činnost vykonává, tedy v příkladech níže: muži, holky, kuřátka, davy… Přísudek je samotná činnost, tedy: odjeli, běžely, pípala, proudily…
Muži (ti) odjeli.
Holky (ty) běžely.
Kuřátka (ta) pípala.
Davy (ty) proudily.
Matka s dcerou (ty) dorazily.
Manžel s dcerou (ti) dorazili.

Mě nebo mně? Pravidlo je:
mě – 2. a 4. pád
mně – 3. a 6. pád
Pokud se vám to zdá složité, existuje jednoduchá pomůcka s Vaškem. Místo mě/mně si dosaďte jméno Vašek a podle počtu slabik budete vědět, zda psát mě nebo mně.
2. a 4. pád – Vaška -> mě
3. a 6. pád – Vaškovi -> mně

Nepodceňte kontrolu

Kontrolujte samozřejmě pečlivě, ale na monitoru počítače to nestačí, některých chyb si tam nevšimnete. Zejména u svatebních oznámení si vždy udělejte jeden kontrolní výtisk a dejte ho přečíst ještě dalšímu člověku. To samé udělejte u tiskovin s delšími texty.


Něco vám v článku chybí nebo jste našli chybu? Napište mi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *