Úprava šablon

Mobilní telefon nebo počítač?

Ačkoli zakoupenou šablonu na mobilním telefonu otevřete, ovládání je na malém displeji velmi omezené, některé možnosti tam úplně chybí a úpravy by se vám dělaly velmi těžko. Důrazně proto doporučuji veškeré přihlašování do účtu a úpravy šablon provádět na vašem počítači/notebooku.

Změna velikosti šablony

Měnit velikost šablony není možné, proto si musíte zakoupit šablonu, která je ve správné velikosti.

Textová pole

Kliknutím vyberte textové pole. Nyní ho můžete upravovat, posouvat nebo vymazat.
Z důvodů dodržování licenčních podmínek mohou být některé texty zamčené a neupravitelné (kaligrafické nápisy nebo třeba texty “zapište si datum” a podobně). Proto si vždy nejdříve vyzkoušejte demo.

TIP

Líbí se vám grafika šablony, ale ne písmo? Vyzkoušejte si v demu, zda je daný text upravitelný a jaké další fonty jsou nahrané v editoru a písmo si můžete sami změnit na jiné!
Názvy fontů jsou v demu skryty, ale stejná písma včetně názvů uvidíte pak v zakoupené šabloně. Samozřejmě si můžete upravit i velikost, barvu, řádkování, zarovnání atd. a přidat nová textová pole.

Vlastní obrázky

Můžete si nahrát vlastní obrázky, které pak přidáte do šablony. Podporované formáty jsou jpeg a png. Maximální velikost obrázku, který můžete nahrát, je 5 MB.

Doporučuji vkládat png, protože takový obrázek má většinou průhledné pozadí. Jpeg průhledné pozadí neumí a tak tento formát vkládejte pouze, pokud vám to nebude v šabloně překážet.

Na levé straně klikněte na “images”. Můžete nahrát obrázky jednoduše přetažením z počítače do nahrávacího obdélníku nebo na obdélník klikněte.
Jakmile jsou obrázky nahrané, klikněte na jeden a objeví se v šabloně, kde s ním můžete dále pracovat (posouvat, měnit velikost, otáčet).

TIP

Dejte si pozor, abyste vlastní obrázky nahráli v dostatečné kvalitě! Obrázky stažené z internetu mohou vypadat dobře na vašem monitoru, ale po tisku se může stát, že uvidíte rastr. Nemávněte nad špatnou kvalitou rukou, protože toho si každý všimne a vypadá to velmi neprofesionálně.

Určitě nestahujte jen tak něco z Google vyhledávače, ale zkuste například Freepik, kde už kvalita bývá dobrá a obrázky jsou zdarma k použití. Pro různé ikony se zase můžete podívat třeba na Flaticon.

Upozorňuji, že, editor nemá žádnou nahranou grafiku pro vaši vlastní tvorbu!

Pokud chcete šablony více upravovat a dotvářet, potřebnou grafiku si musíte nahrát sami. Vlastní písma (fonty) není možné nahrávat.
Grafika šablon je navíc (až na výjimky) uzamčená a nelze s ní hýbat nebo ji vymazat, jak zjistíte, když si vyzkoušíte demo.
Editor totiž není určen pro vaši volnou tvorbu, ale ideálně pouze pro textové a jiné menší úpravy zakoupené šablony.

Zvláštní znaky písma

Takzvané “glyphs” jsou další znaky navíc, které můžete v písmu použít. Většinou jde o různá dekorativní zakončení slov nebo například srdíčka mezi jmény. Glyphs nenajdete na klávesnici. Tyto znaky ale nemá každý font a záleží to jen na tom, jestli tvůrce písma tyto znaky vytvořil.
V editoru je snadno zobrazíte, když označíte text a nahoře kliknete na ikonku “Show the glyphs panel”, jak můžete vidět na videu.

TIP

Potřebujete dekorativní zakončení u písmen s českou diakritikou (například se jmenujete Šárka a Jiří)? U většiny fontů to je většinou trochu problém (i když fonty podporují českou diakritiku, u dekorativních písmen většinou chybí). Dá se to ale snadno obejít:

Pokud chcete napsat jména Šárka a Jiří, napište “Sarka a Jiři” s dekorativním zakončením na obou stranách. Pak si vedle do samostatného textového pole napište háček a čárku a obě pole přesuňte nad písmena.
Pokud byste s výsledkem nebyli spokojeni nebo vám to nešlo, napište mi a já vám to v šabloně opravím.

Přidání a úprava pozadí šablony

Můžete si přidat vlastní pozadí do šablony a může to být barva nebo obrázek. Pro přidání pozadí klikněte na “Backgrounds” na levém panelu. Zde uvidíte možnosti výběru barvy pozadí, nahrání a výběru obrázku.

TIP

Dejte si pozor, abyste pozadí nahráli v dostatečné kvalitě obzvlášť u větších formátů! Obrázky stažené z internetu mohou vypadat dobře na vašem monitoru, ale po tisku se může stát, že uvidíte rastr.
Nestahujte jen tak něco z Google vyhledávače, ale zkuste například Freepik nebo Unsplash.

Vrátit změny

Pokud jste udělali v šabloně změny, které chcete vrátit, je to možné. Klikněte na FileRevert to original. Ať už se šablonou provedete cokoli (včetně výmazu některých stránek ze šablony) je možné ji vždy vrátit do stavu, v jakém jste ji zakoupili.

Smazaná šablona – koš

Pokud si šablonu, třeba omylem, celou úplně vymažete ze seznamu šablon v levém sloupci (kliknuli jste u šablony na ikonku popelnice a potvrdili jste smazání), díky nové funkci v editoru ji můžete sami vrátit zpět i s vašimi úpravami a nemusíte mi kvůli tomu již psát email.

Klikněte na My Profile – Recycle Bin, otevře se vám koš, ve kterém najdete smazané šablony. Že je šablona v koši a ne mezi vašimi šablonami poznáte také podle červeného pruhu nahoře a dole. 

Pro obnovení šablony klikněte na červenou šipku uprostřed Restore Template a máte ji zpět. Pozor, smazané šablony jsou v koši uchované pouze 10 dní a poté zmizí navždy.

koš smazání
koš a smazání

DALŠÍ TIPY

Zobrazuje se vám v šabloně něco špatně (většinou písmo nevypadá jak by mělo)?
Pak ji zkuste otevřít v jiném prohlížeči. Problémy někdy může dělat Safari, naopak dobře funguje Chrome a Firefox. Pokud se vám nesprávně zobrazuje demo nebo dokonce zakoupená šablona, restartujte váš prohlížeč případně celý počítač. Ujistěte se také, že používáte nejnovější aktualizovanou verzi vašeho prohlížeče, protože zastaralé verze nemusí fungovat správně.

Práce se šablonou je pomalá?
Po nějakém čase se může práce se šablonou zpomalit. Pokud se vám to stane, tak si šablonu uložte a restartujte váš prohlížeč (ne pouze záložku). Po opětovném přihlášení bude práce opět rychlá jako na začátku.