10 nejčastějších věcí, které by nevěsty na svatbě podruhé udělaly jinak

Jaké by to bylo, kdybyste po svatbě mohla říct, že byste nic nezměnila?

Většina z nás pořádá velkou svatbu jednou v životě. Kdo má štěstí, navštíví před tím několik svateb jako host. Tam nějakou inspiraci načerpáte alespoň ve smyslu, co vlastně jednou očekáváte od vlastní svatby. Ale spousta detailů vám, jako hostovi, zůstanou utajeny. Navíc málokterá nevěsta vám přizná, že nebyla se svou svatbou úplně spokojena.

Udělala jsem důkladný průzkum mezi reálnými nevěstami v diskuzních fórech a facebookových skupinách. Vznikl žebříček nejčastějších věcí, které by nevěsty udělaly jinak, kdyby mohly.

TOP 3:

1. Připlatila bych si za lepšího fotografa.

Většinou nevěsty zklamalo, že kvalita fotek není tak dobrá, jak čekaly. Další byly s kvalitou sice spokojeny, ale zaplatily by si delší přítomnost fotografa. Chtěly totiž nakonec fotek více, například i z ranních příprav nebo pak z večerní párty. Jak totiž my, co to už máme za sebou, víme, den uteče strašně rychle a vzpomínky blednou ještě rychleji. Fotograf také často zachytí během odpolední a večerní zábavy hostů spoustu momentek, u kterých jste třeba ani s manželem nebyli.

Další věc, co bych určitě změnila – fotografa bych si vzala na celý den. Měli jsme profesionální fotografku jen na obřad a na focení novomanželů a např. z oběda nemáme jedinou použitelnou fotku a z grilování je použitelných jen pár a některé momenty a lidi nejsou zachycení vůbec a to mě mrzí.

beremese.cz

Dobrý fotograf stojí hodně peněz, ale pokud víte, že by vás nepovedené fotky mrzely, investujte je do něj. Je to spolu s prstýnky jediná věc, co vám po svatbě zůstane na památku. Vzpomínky během let vyblednou a oživit si je budete moci jen tak, že si prohlédnete fotografie. Proto by bylo hezké, kdyby vás každý pohled na svatební fotky nenaplnil špatným pocitem kolem žaludku, ale právě naopak.

Fotografa VŽDY vybírejte podle toho, jestli se vám líbí jeho fotografie a nezapomeňte na osobní schůzku.

A já? Byla jsem s volbou fotografky velmi spokojena. Z úsporných důvodů jsem vynechala focení příprav, protože mi na nich moc nezáleželo a nakonec to bylo dobře, protože to nebylo moc “na pohodu” a nestíhali jsme dopoledne spoustu věcí. Takže vzhledem k pozdnímu obřadu v 15 hodin stačilo 8hodinové focení a měli jsme to i fotkami se západem slunce (to mohu opravdu doporučit).

2. Už bych neočekávala, že lidé, kteří mi slíbili ve svatební den pomáhat, budou iniciativní a budou sami vědět, co by měli dělat.

Pokud budete čekat, že „pomocníci“ budou aktivní a iniciativní, můžete být nakonec zklamaná, protože svatbu vnímají úplně jinak než vy. Není to jejich velký den a neumí vám číst myšlenky. 

Stává se pak, že ačkoli jste patřičné osoby dopředu „zaúkolovala“, stejně najednou nikdo nevítá hosty nebo se nekoná nazdobení aut. Vaše sestra zapomněla rozdat vývazky i bublifuky, personál restaurace budete muset hlídat vy a svědci nepřipravili žádnou hru, i když jste si to přála. 

A jak to dopadlo? Všichni říkají, že to byla úplně parádní svatba. A můj dojem? Jo, byla skvělá, ale nestihla jsem si ji užít právě proto, že jak já, tak manžel jsme typy lidí, kteří se snaží, ať jsou všichni spokojení. Takže jsme s manželem poletovali celý večer.

beremese.cz

Naše svatba dopadla po všech stránkách dobře, jenže aby tomu tak bylo, musela jsem ji celou zařídit. Což mi jaksi zabránilo v tom, užít si ji jako obskakované nevěsty v amerických filmech.

beremese.cz

Proto pokud potřebujete pomoc, řekněte si o ni. Nepředpokládejte, že to někoho napadne. Pokud je úkolů více, nebo jsou složitější, sepište to na papír. Vyberte si na pomoc pouze zodpovědné osoby, na které se můžete opravdu spolehnout a zároveň jim nějaká ta malá povinnost nebude vadit. U větších svateb investujte do dobré svatební koordinátorky. Jinak hrozí, že byste mohli přetížit povinnostmi vaše rodiče, sourozence, svědky nebo nejlepší přátele, kteří by si pak svatbu moc neužili.

Nezměnila bych vůbec nic z našeho dne D. Připravovala jsem všechno důsledně a i když se třeba jedna kamarádka smála, že dostala písemné instrukce, tak se mi pak omlouvala.

beremese.cz

A jak jsme to měli my? V tomhle jsme udělali několik chyb, když jsme chtěli pro hosty udělat maximum, nikoho s ničím neobtěžovat a nemysleli jsme vůbec na sebe. Nakonec jsme kvůli tomu ve svatební den nestíhali přípravy, na pomoc se nám nikdo nenabídl a byl to trochu stres. Dnes vím, že jsem si měla o pomoc říct sama. Také bych si víc dopoledne hlídala čas a sepsala si podrobnější harmonogram příprav.

3. Předem bych si s fotografem domluvila skupinky a témata, která očekávám, že nám nafotí.

Na třetí příčce se umístilo opět zklamání ze svatebních fotek. Tentokrát ale jde o to, co na fotografiích je a nebo spíš co na nich není.

Až po svatbě třeba zjistíte, že fotograf nafotil hned několik snímků, kde vám přeje kamarádova nová přítelkyně, kterou jste ale viděla úplně poprvé. Pravděpodobně z něčeho mylně usoudil, že jde o pro vás důležitou osobu. A zrovna nevyfotil, když vám přála třeba babička s dědou? 

Ale na co bych určitě víc dbala, je to, že bych se lépe domluvila s fotografem, kteří lidé jsou a kteří naopak nejsou pro mě důležití. Mám milion fotek s pro mě naprosto nedůležitými nebo neznámými lidmi. Domlouvali jsme se předběžně co chceme fotit, ale asi to bylo málo konkrétní. Takže normálně bych dala seznam lidí, popisy, případně fotky těch lidí, kterých si má všímat.

beremese.cz

Nebo zjistíte, že nemáte ani jednu fotku se svými dětmi a pejskem? Chtěla jste udělat bláznivé fotky se svými družičkami? Záleží vám na tom, aby fotograf nafotil i výzdobu a jídlo na rautu? Chcete, aby fotil během dne momentky, protože nemáte rádi aranžované fotky?

Ale jak to má fotograf vědět, když mu to nesdělíte?

Můžete mít štěstí a s fotografem si skvěle sednete už od první schůzky. Ten vám to pak (téměř) všechno splní automaticky i bez instrukcí. Tak tomu bylo i u nás. Pokud se ale chcete vyhnout zklamání, domluvte se s ním na všem předem, ideálně si to sepište na papír. Hlavně seznam tzv. skupinek a případně dalších věcí, které očekáváte, že vyfotí.

Já jediný, co bych měnila, tak bych si napsala SEZNAM FOTEK, co chci vyfotit, aby se na NIC nezapomnělo, protože jsem si druhý den po svatbě říkala, že tohle a tohle jsme nevyfotili a u dvou věcí mě to opravu moc mrzelo 🙁

beremese.cz

TIP: Víte dopředu, že budete po svatbě prodávat šaty? Pak nezapomeňte fotografa požádat i o samostatné fotky nevěsty. Na tyhle záběry totiž snadno zapomenete a nebudete mít vhodnou fotku do inzerátu.

Zezu foto

Následují další názory nevěst, seřazené od nejčastějších:

4. Víc bych se věnovala hostům, nestihla jsem si s každým pořádně popovídat.

Ten den tak rychle utíká a vy máte spoustu povinností. Pokud vám na tom záleží, udělejte si pár minut na každý stůl/skupinu hostů a na chvíli si k nim sedněte. Jinak po svatbě můžete zjistit, že s některými hosty jste se na svatbě úplně minula.

Viac by som sa s hostami rozpravala… Niektorych som nevidela velmi dlho, az na svadbe, no ale nemali sme cas pokecat, lebo sa vacsinou jedlo a tancovalo…

beremese.cz

5. Nenechala bych si už od nikoho mluvit do příprav.

Pokud si svatbu platíte sami, udělejte si si ji tak, jak sami chcete. Jinak vás časem začnou štvát věci, které jste nechtěli a do kterých vás dotlačil někdo jiný, většinou rodina.

6. Měla bych i kameramana.

Často nervózní snoubenci příliš nevnímají obřad a řeč oddávajícího a je pěkné, si to pak v klidu prohlédnout na videu. Oblíbené je také krátké svatební video (klip), které vám během pár minut navodí atmosféru vašeho svatebního dne i po letech. 

7. Udělala bych ochutnávku před objednáním dortu. / Prověřila bych si lépe cukrárnu.

Říkají nevěsty, které měly problém s kvalitou (chuťovou i vizuální) svatebního dortu nebo cukroví. Pohlídejte si také dobře samotné předání dortu a pokud u toho nebudete osobně, poproste někoho kompetentního, ať dort zkontroluje při převzetí.

8. Zaplatila bych si svatební koordinátorku.

9. Vybrala bych si jinou svědkyni.

10. Neměla bych od celé svatby tak velká očekávání.

11. 

Pozvala bych jen lidi, které jsem chtěla, ne které jsem musela pozvat ze slušnosti.

Pořádně bych se vyspala den před svatbou.

Udělala bych obřad dřív.

Nenechala bych přípravy na poslední chvíli.

12.

Nenechala bych se unést.

Chtěla bych od restaurace kalkulaci předem a ujasnit si, co platíme a co ne.

Už bych si nezaplatila koordinátorku, nebyla dobrá.

Našla bych si lepší kadeřnici.

Jinak opravdu doporučuju předem se dohodnout s restaurací na pevných cenách, hlídat si pravidelně útratu (aspoň každé dvě hodiny) a všecko, co si zaplatíte a nesní se, si odnést domů nebo si nechat z ceny odečíst.

beremese.cz

BONUS: TŘI TIPY ODE MĚ

Kuřáci jako hosté na svatbě

Promyslete si, kolik budete mít na svatbě kuřáků a počítejte s tím, že budou věčně někde venku před budovou kouřit. Pokud je navíc venku teplo a pohodlná terasa se stoly, nejspíš si tam i sednou s pivem a už je odtamtud celou svatbu nedostanete. Tomu se můžete částečně vyhnout tím, že venku nebude pohodlné místo na vysedávání, nebo budete mít svatbu v době, kdy není venku moc teplo. Jinak se totiž hosté rozdělí na dvě skupiny a mohlo by vám vadit, že jedna část se neúčastní vašeho programu. 

A u nás? Měli jsme hodně kuřáků, a mimo jiné také proto jsme uspořádali celou svatbu venku na dvoře mlýna pod stanem. Stůl pro kuřáky byl kousek vedle, takže nebyli mimo dění a bylo u něj stále „narváno“. Poblíž něj byl navíc fotokoutek, takže se všechno pěkně prolnulo dohromady.

kuřáci na svatbě

Hudba po desáté hodině

Pokud máte v plánu mít celou oslavu venku, nezapomeňte tomu podřídit v prní řadě výběr místa. Plánujete „pařit“ venku až do rána? Vyberte si místo na samotě a zjistěte si z referencí nebo od majitele, že hudba venku po desáté hodině opravdu není problém. V opačném případě se na svatbách stává, že v deset hodin se koná ztlumení hudby a přesun oslavy do vnitřních prostor a někdy kvůli tomu úplně skončí zábava, což by vám pak mohlo být líto.

A my? Vybrali jsme si mlýn na samotě a tak zábava nebyla ničím omezena.

Když kapela končí aneb kamarád s notebookem

Máte objednanou kapelu, která ale nejpozději o půlnoci končí, tak co s tím? Napadlo vás, že připravíte notebook a kamarád nebo hosté budou pouštět sami písničky z Youtube?

Nedělejte to, tohle většinou nefunguje. Buď nikoho zrovna nenapadnou dobré skladby nebo někdo začne pouštět svůj specifický hudební styl, který se vám nebude líbit. Nic nenahradí profesionálního DJ a tak počítejte tím, že bez něj může zábava i rychle upadnout.

Pokud DJ nechcete, kompromisem může být, že dopředu vytvoříte playlist, který bude hrát sám od sebe (např. pomocí Spotify). Bude s tím ale dost práce a nebude reagovat na náladu tančících hostů.

…jednak předem vybrat hudbu – my měli na svatbě počítač s písničkama. Kámoš to obsluhoval a nám se to moc nelíbilo, měli jsme si sami připravit seznam a ne to nechat na něm. Bylo tam toho moc a bylo těžký něco najít…

beremese.cz

Mátek už svatbu za sebou? A udělala byste něco jinak, kdybyste mohla? Napište to pro ostatní do komentáře!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *