Jak sestavit seznam svatebních hostů?

Napište si všechny, s kým chcete strávit svatební den, a zbytek ignorujte.
Kéž by to bylo tak jednoduché, že? Třeba vám v tom tento článek trochu pomůže. Na konci najdete i rozhodovací diagram.

Jak začít?

Hrubý seznam svatebních hostů je jednou z prvních věcí, kterou byste měli udělat. Teprve podle přibližného počtu lidí budete hledat svatební místo s odpovídající kapacitou.

 1. Napište si úplně všechny lidi, které byste na svatbu oba pozvali, kdybyste měli neomezený rozpočet a kapacitu svatebního místa. Zahrňte do něj svědky (s partnery), rodiče, prarodiče, sourozence s partnery a dětmi, blízké přátele, tety, strejdy, bratrance a sestřenice. Pak přidejte přátele, kolegy, spolužáky, vzdálené příbuzné až po známé, sousedy a další. Z tohoto seznamu pak budete škrtat.
 2. Označte si na seznamu výrazně část lidí, kteří na svatbě budou, ať se stane cokoli. Budeme jim říkat Nepostradatelní. Bez těchto lidí se prostě nevdáte, pošlete jim proto včas “Save the date” kartičku aneb “Zapište si datum”. Všichni ostatní dostanou pozvání až pokud to prostor a rozpočet dovolí.
 3. Teď je čas zjistit, kolik hostů si můžete skutečně dovolit. Rozhodněte se, kde se svatba bude konat a kolik za ni chcete utratit.
  Pokud budete mít jen malou svatbu, tak pozvete jen Nepostradatelné a máte hotovo. Pokud je to možné, začněte co nejdříve těm, kteří by si mohli myslet, že dostanou pozvánku, zmiňovat, že vaše svatba bude velmi malá. Pokud to včas neuděláte, některé přátele nejspíš zklamete.
 4. Pokud vám na svatbu přispívají rodiče, zeptejte se jich, zda nechtějí pozvat nějaké hosty také oni. I tak by to ale mělo být vaše společné rozhodnutí, na kterém se všichni shodnete.
 5. Buďte spravedliví k rodině. Pokud pozvete svého bratrance ale sestřenici ne, bude pravděpodobně naštvaná. Cesta jak z toho ven je zachovat se ke všem stejně a to i v negativních případech, kdy například nepozvete žádné bratrance a sestřenice ani jednoho z vás. Bude se vám to lépe vysvětlovat než proč jste jednoho upřednostnili před druhým.
 6. Zatím ještě neposílejte pozvánky, a to nejen oficiální, ale ani ty do facebookové skupiny o vaší svatbě ani nikomu mimo seznam Nepostradatelných neslibujte pozvání na svatbu. Váš první seznam hostů se může do svatby ještě z mnoha důvodů změnit a vy si tak zbytečně zkomplikujete život, až budete muset někomu pozvání rušit. Pozvánky stačí rozeslat až 8-10 týdnů před svatbou a Nepostradatelní už dostali “Save the date”.
 7. Až přijde čas na rozeslání pozvánek, nastavte si datum potvrzení účasti (a potvrzení od všech vyžadujte) tak, abyste ještě případně stihli rozeslat druhé kolo pozvánek, i když třeba už jen elektronicky. Vždycky se stane, že vám pár lidí svatbu odřekne. Neberte to jako křivdu, ale jako fajn možnost pozvat někoho, kdo předtím ze seznamu vypadl. Dejte si jen pozor, aby to bylo diskrétní a také co nejdříve, protože nikdo se nechce cítit jako náhrada za jiného hosta.
  Pokud nechcete nikoho zvát ve druhém kole, počítejte rovnou že 10-15 % hostů odřekne účast a pošlete proto pozvánek rovnou o pár víc. Pokud tedy máte místo na 55 hostů a pošlete pozvání pro 60, nakonec vám to stejně vyjde.
 8. Nebojte se některé lidi prostě nepozvat. Vzpomeňte si, jak jste se cítili, když vás někdo nepozval na svatbu, ačkoli jste to tak trochu čekali. Opravdu jste se tak moc zlobili? A jak dlouho? I když si myslíte, že vás někdo pozve a nakonec tomu tak není, můžete být na den nebo dva trochu zklamaní, ale uděláte vše, abyste to pochopili a šli dál.
  Proto nebuďte ze seznamu hostů ve stresu, vaši nepozvaní to také pochopí a nakonec budou v pohodě. Pokud cítíte, že přesto někdo vaše rozhodnutí nese špatně, promluvte si o tom spolu a pročistěte vzduch.

Pár tipů jak zmenšit seznam hostů, pokud je to potřeba

 1. Omezte doprovody těch, kteří jsou single. Můžete se omezit pouze na partnery lidí, kteří jsou spolu například déle než rok, jsou manželé či jsou zasnoubeni nebo je osobně znáte. Výjimku ale můžete udělat u člověka, který by na svatbě vůbec nikoho kromě vás dvou neznal, například kamarád z daleka.
 2. Můžete omezit účast dětí, obzvlášť pokud se vdáváte/ženíte později a všichni vaši přátelé už mají děti nebo máte velké rodiny. Seznam hostů pak na dětech obrovsky naskáče. Nezapomeňte ale, že někteří rodiče mohou odmítnout bez dětí přijít. Berte také na vědomí, že kojence a malé děti matka nikomu na hlídání často nechat nemůže, takže buď rovnou počítejte s několika miminky a batolaty na svatbě, nebo se smiřte s tím, že bez dětí rodiče nedorazí, protože to prostě není možné. Každopádně o tomto vašem rozhodnutí informujte dostatečně dopředu a taktně včetně vysvětlení, proč tomu tak je.
 3. Nemusíte zvát všechny kolegy, pokud nechcete a netrávíte s nimi čas i mimo práci. Oni to jistě pochopí a vynahradit jim to můžete jindy.
 4. Držte seznam hostů v soukromí. Nebude pak na vás nikdo tlačit pozvat další lidi, které jste původně zvát nechtěli.
 5. Nemusíte nikomu nic oplácet. Známí vás na svatbu před několika lety pozvali a vy nevíte, jestli byste jim to měli oplatit? Pokud se vaše cesty se od té doby rozešly, zvát je nemusíte, pokud nechcete. Popřemýšlejte, jaký vztah s nimi teď vlastně máte, jaký může mít dopad, když je nepozvete a pokud si už nejste blízcí, je malá pravděpodobnost, že se urazí.
  Pokud si přesto nejste jisti, zkuste před rozesíláním pozvánek navrhnout jen tak zajít na kafe. Ideálně pokud ještě není veřejně známo, že budete mít svatbu. Pokud neuvidíte zájem, pravděpodobně takovému člověku nebude vadit, když na vaší svatbě nebude.
  Je ale možné, že jeden z vás nebo vy oba budete chtít staré přátelství obnovit, pak je pozvání na svatbu super možnost, jak zkusit znovu navázat kontakt a nepozvání může být naopak pro vaše přátelství konečná.
  Jestli vás ale někdo pozval na svatbu, řekněme v minulém roce a půl, a navíc oba dva, pak zvažte, zda by nebylo pěkné tohle pozvání oplatit.

Rozhodovací diagram pro váš seznam hostů

Pokud si u některých hostů stále nejste jisti, zda je pozvat či nepozvat, zkuste je otestovat tímto diagramem. Možná si položíte ohledně hostů otázky, které vás předtím nenapadly.
A samozřejmě ho berte s rezervou, pokud máte dobrý důvod ho v některých případech nenásledovat, udělejte to podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, protože je to přeci vaše svatba a nemusíte se před nikým ohledně seznamu hostů obhajovat.

Svatba je jen jeden den a každý, komu na vás opravdu záleží, tu pro vás bude i po jejím konání, ať už se rozhodnete jakkoli. Zhluboka se nadechněte a pamatujte: všechno se nakonec vyřeší!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *