Formáty a stažení

V JAKÉM FORMÁTU STÁHNOUT ŠABLONU?

Na výběr máte ze tří formátů. Pokud si nejste jisti, jaký formát při stahování zvolit, zeptejte se ve vaší zvolené tiskárně. Nezapomeňte, že i po stažení se můžete k šabloně vrátit a znovu ji upravit nebo stáhnout v jiném formátu. Počet stažení není omezen. Šablonu musíte vždy před tiskem stáhnout a uložit. Nelze tisknout přímo z editoru.

PDF

Ideální pro domácí tisk, copycentrum i profesionální tiskárnu, ale také třeba pro elektronické rozesílání. Je to asi nejlepší formát pro všechny typy tisku a proto s ním určitě nic nezkazíte. Klikněte na zelené tlačítko “Download” (stáhnout) a nahoře vyberte “PDF”. Dále si můžete zvolit, zda chcete spadávku (bleed), ořezové značky (trim marks) a více kusů na jeden papír nebo jen jeden (save paper).

JPG

Hodí se do copycentra, některých profesionálních tiskáren, na sociální sítě nebo svatební web
Klikněte na “Download” a vyberte jpg. Můžete si vybrat, zda si přejete spadávku (bleed). Neumí průhledné pozadí.

PNG

Hodí se hlavně na použití na webových stránkách (například na váš svatební web). Tento formát zachovává průhlednost pozadí.
Zde není co vybírat, prostě jen klikněte na “Download”.

SPADÁVKA (BLEED)
A OŘEZOVÉ ZNAČKY (TRIM MARKS)

Spadávka je přesah grafiky o několik mm přes formát šablony. Zajistí vám, že při ořezu (ať už ořezáváte sami nebo vám dělají ořez v tiskárně) bude grafika až úplně do kraje a nevzniknou žádné bílé pruhy. Proto si pro tisk spadávku (bleed) vždy zaškrtněte.

Ořezové značky potřebujete vždy, když danou tiskovinu chcete vytisknout a pak oříznout na správný formát (jak doma tak v profesionální tiskárně). Nezaškrtávejte je jen v případě, že exportujete např. elektronické svatební oznámení nebo menu na svatební web.

VÍCE KUSŮ NA STRÁNCE (SAVE PAPER)

Save paper je užitečná funkce, kterou najdete pouze ve volbách exportu pro PDF. Pokud zatrhnete “save paper” a formát A4, editor se pokusí na list A4 vyskládat co nejvíc tiskovin s ohledem na rozměr šablony, abyste při domácím tisku na A4 ušetřili papír. Pokud políčko nezatrhnete, uloží se vám každá šablona jednotlivě.

Pokud máte šablonu jednu (třeba oznámení), uloží se vám jedna stránka A4 a na ní budou dvě stejná oznámení. Pokud ale máte více různých stránek v návrhu (například jmenovky), naskládají se tam postupně všechny podle vašeho návrhu a stránek A4 tak bude více, třeba tři.

Tato funkce se vám nabídne pouze u formátů, které jsou menší než A4.

Takto vypadá například svatební oznámení, jmenovky a menu v PDF se spadávkou (bleed), ořezovými značkami (trim marks) při více kusech na papír A4 (save paper). Toto nastavení se hodí pro tisk na domácí tiskárně.

menu template na A4