Tisk šablon

TISK V PROFESIONÁLNÍ TISKÁRNĚ

Uložte šablonu jako PDF, nechte zaškrtlé trim marks a bleed. NEdávejte “save paper”. Tím vám vznikne jeden samostatný kus v pdf, s ořezovými značkami a spadávkou.

Všechny formáty jsou ve vysoké tiskové kvalitě. Pokud by se vás tiskárna dotazovala, jak je to s pdf, které si z editoru vyexportuteje pro tisk, můžete jim sdělit, že fonty i obrázky jsou v rastru, a ne v křivkách (300 dpi). Je to proto úplně bezpečný formát, tiskárně se vše zobrazí v naprostém pořádku a nebudete s nimi muset řešit žádné další úpravy.

Ukázka menu, svatebního oznámení a jmenovky v PDF, když nepoužijete funkci Save paper. Takto by měla vypadat tiskovina, kterou posíláte do profesionální tiskárny. Pokud ale má vaše tiskárna odlišné požadavky na tisková data, řiďte se samozřejmě podle toho.

ukázka menu připraveného pro tisk v profesionální tiskárně
ukázka svatebního oznámení připraveného pro tisk v profesionální tiskárně
ukázka jmenovky připravené pro tisk v profesionální tiskárně

A co dalšího potřebuje tiskárna vědět? Ať už posíláte objednávku emailem nebo přes jejich webový formulář, vždy musíte tiskárně sdělit:

  • rozměr tiskoviny (např. A6, rozměr v mm nebo obojí)
  • jednostranně/oboustranně
  • černobíle/barevně
  • typ papíru (většinou si vyberete některý z nabídky tiskárny)
  • počet kusů
  • ohyb a kde (pokud ho na vaší tiskovině máte a chcete ho připravit)
  • zda si přejete i nějaké doplňky (obálky a podobně)

Pomůže také, pokud si tiskové soubory správně pojmenujete, např. svatební oznámení A6 přední strana, svatební oznámení A6 zadní strana atd.

Až si s tiskárnou vše domluvíte, dostanete kalkulaci finální ceny a pošlete data, musíte ještě nakonec potvrdit/odsouhlasit objednávku. Napište třeba jednoduše: “Můžete tisknout”. Až pak jdou vaše šablony do tisku!

JAK ZASLAT DATA DO TISKÁRNY?

Pokud jdete do tiskárny osobně, vezměte si sebou svá data na flash disku. Vždy si ještě doma ověřte, že se data nahrála správně a flash disk lze otevřít a načíst. Pro jistotu je dobré mít data jako pojistku např. i někde ve vašem emailu, pokud by flash disk nebylo možné načíst, což se někdy stává.

Pokud data zasíláte elektronicky, nejlepší je použít přílohu emailu. Pokud je soubor na přílohu příliš velký, použijte službu jako je například uschovna.cz nebo podobnou. Pokud zadáte do Úschovny email tiskárny, automaticky tam také odešle odkaz. Do Úschovny ale můžete zadat jen váš vlastní email, na ten vám přijde odkaz na soubor, který už jen zkopírujete do vašeho poptávkového emailu pro tiskárnu, kam napíšete rovnou i další podrobnosti.

Pozor, nikdy nepoužívejte pro zasílání dat služby, které data komprimují a snižují tak jejich kvalitu. Je to např. Messenger a další podobné.

Profesionální tiskárny vás mohou překvapit i poměrně vysokou částkou za tisk, ale měli byste vědět, že platíte také předtiskovou přípravu, kvalitní papír o vysoké gramáži, nejkvalitnější tisk, ořez, kompletaci, balné, zaslání a hlavně práci dalších lidí. Za to ale dostanete to nejlepší a ušetříte svůj čas. Vždy si proto před zadáním do tisku vyžádejte od tiskárny nezávaznou kalkulaci ceny.

TISK DOMA, TISK NA A4

Udělejte vždy testovací tisk na obyčejný kancelářský papír, než budete tisknout na karton. Zkontrolujte, zda jsou v pořádku barvy, velikost písma a udělejte si i korekturu textu (vytištěné se kontroluje lépe než displej počítače). Pokud je na šabloně textu více, dejte vytištěný vzorek přečíst i někomu jinému. Ostatní vidí i to, co už vy nevidíte.

Nastavení tisku musí být takové, aby neměnilo velikost. Při tisku z pdf volte Actual size nebo Custom scale 100 %.Nikdy nevolte Fit ani Shrink. Vždy nastavte nejlepší kvalitu tisku.

Zde je příklad, jak takové nastavení vypadá v Adobe Acrobat Reader při tisku z pdf, vzhled se může mírně lišit podle verze, kterou máte.

Pokud budete tisknout oboustranně, vždy nejprve vytiskněte testovací stránku, abyste věděli, jak vaše tiskárna zvládá oboustranný tisk. U většiny tiskáren budete muset papír otočit ručně a vrátit do zásobníku. Zarovnání obou stran může být trochu problematické a doporučuji tento typ tiskovin spíše tisknout v profesionální tiskárně nebo copycentru, pokud chcete dokonalý výsledek (například oboustranné svatební oznámení). Naopak třeba pro svatební noviny bude domácí oboustranný tisk dostačující.

Výběr papíru

Na některé tiskoviny, které budete dávat do rámečku nebo podlepovat kartonem, stačí i obyčejný kancelářský nebo lépe trochu silnější papír (90-150 g/m2). Na ostatní věci, které mají mít formu kartičky, jako jsou svatební oznámení, pozvánky, přání, menu, visačky, jmenovky a další použijte karton o gramáži minimálně 300 g/m2. Na menu, visačky a další “méně důležité” však lze použít i nižší gramáže kolem 250 g/m2, to už záleží na vás.

Zásadní pro výběr  papíru je ale to, jak silný papír zvládne vaše tiskárna potisknout. Většina tiskáren bez problému zvládne gramáž kolem 200-230 g/m2. Čím méně tiskárna papír uvnitř ohýbá, tím silnější zvládne. Podívejte se do návodu nebo do specifikací vaší tiskárny na internetu.  

Pokud chcete tisknout na papíry s perleťovým povrchem nebo dokonce reliéfem, tiskárna s tím může mít problém, například tisknout nerovnoměrně nebo rozmazávat tisk. Proto, než si takové speciální papíry nakoupíte ve velkém, proveďte zkušební tisk.

Barevné odlišnosti

Na různých monitorech se barvy mohou mírně lišit, v závislosti na barevné kalibraci vašeho monitoru. Také barvy, které vidíte na obrazovce, nemusí být úplně stejné, jako výsledné barvy na vytištěném papíře (většinou jsou vytištěné barvy trochu tmavší). To je v pořádku, je to způsobené rozdílem mezi RGB a CMYK technologií míchání barev. Záleží také na typu papíru.

Kvalita tisku

Nezapomeňte při tisku vždy nastavit nejlepší kvalitu! Na výsledku je to znát více, než byste si mohli myslet.

Na obrázku vidíte, která nastavení je dobré rozkliknout a zkontrolovat, zda je nastavena nejlepší kvalita. Toto je příklad z Adobe Acrobat Reader při tisku pdf. Vzhled okna se může mírně lišit podle typu verze.

BARVY NEVYPADAJÍ, JAK MAJÍ?

Jsou o hodně světlejší nebo naopak o hodně tmavší, než šablona, kterou vidíte v pdf na vašem monitoru? Pokud na vaší tiskárně zkusíte tisk na obyčejný kancelářský papír a poté na větší gramáž nebo dokonce karton, výsledek bude pravděpodobně také na každém papíře trochu jiný. 

Je totiž potřeba vybrat v nastavení správný papír! Hlavně u laserových tiskáren je to zásadní. Ale toto nastavení mají i některé inkoustové tiskárny.

V Adobe Readeru klikněte na File (soubor) – Print (tisk) a úplně dole na tlačítko Printer (tiskárna), viz obrázek výše. Zde si prohlédněte nastavení, bude na každé tiskárně odlišné. Vás bude zajímat hlavně záložka Media/Paper type nebo podobné, pokud ji vaše tiskárna nabízí. Zde se pokuste nastavit tisk na silnější papír.

Nezapomeňte ale, že mírný barevný rozdíl je normální. Barvy se mohou mírně lišit v tom, jak je vidíte na obrazovce a jak budou vypadat vytištěné. Je to dáno rozdílem mezi RGB a CMYK zobrazováním barev a záleží také na řadě věcí, jako je nastavení obrazovky, kvalitě vaší tiskárny, kvalitě použitých inkoustů a dalších.

Berte, prosím, na vědomí, že nemohu nést odpovědnost za špatnou kvalitu tisku nebo chyby způsobené vaší tiskárnou. Pokud si nejste jisti, že vaše domácí tiskárna tiskne dostatečně kvalitně nebo jestli zvládne silnější gramáže papíru, doporučuji nechat šablonu vytisknout ve vašem místním copycentru nebo profesionální tiskárně.

TISK V COPYCENTRU

Šablony jsou určeny hlavně pro tisk na domácích tiskárnách (tak nejvíce ušetříte), ale tisknout můžete i ve většině copycenter. Copycentrum může nahradit vaši domácí tiskárnu, pokud ji nevlastníte. Většinou mají větší výběr papíru a jejich tiskárny zvládají vyšší gramáže papíru. Vytisknou vám klidně A4 na karton a můžete si zbytek (ořez) už udělat sami. Nebo se s nimi můžete domluvit na kompletní službě i s ořezem.

Některá copycentra a tiskárny dokonce umožňují nahrát vaše data online, dostanete kalkulaci ceny, domluvíte si typ papíru, počty, způsob dodání a hotové tiskoviny vám pak přijdou až domů. Nebo se můžete vydat do vašeho copycentra s daty na flash disku a osobně si projít jejich vzorníky papírů, prohlédnout gramáže a vzorky. Tato varianta tisku už ovšem vyjde dráž než kdybyste tiskli doma.

OHYB

  1. Přiložte pravítko k čáře pro ohyb. 
  2. Silněji přejeďte tupou stranou nože podél pravítka. Použít můžete také okraj kovové lžíce nebo třeba kreditní kartu. Nejlepší je ale pořídit ve výtvarných potřebách tzv. pomůcku pro ohýbání papíru, viz. obrázek. 
  3. Ořízněte tiskovinu, podle návodu níže. 
  4. Přehněte a ještě jednou přejeďte nožem/kartou přes záhyb abyste vytvořili ostrý přehyb. 

OŘEZ

  1. Připravte si ocelové pravítko (nebo nové rovné plastové), velmi ostrý řezák (odlamovací nůž, hobby nůž) a řezací podložku (nebo nové prkénko, kus linolea…). 
  2. Ořezávejte jen od jedné ořezové značky ke druhé značce, NE od kraje papíru ke kraji papíru. Tímto způsobem zůstanou ořezové značky pořád na svém místě abyste si podle nich mohli nastavovat pravítko. 
  3. Opakujte dokud neoříznete všechny strany.

TIP

Je lepší odříznout jednu stranu načisto vždy jedním řezem větší silou, než řezat jeden řez několikrát. Papír se pak může začít ze spodní strany trhat. Naprosto ostrý nůž je nutnost, nezapomeňte v průběhu práce odlamovat nožík, pokud toho máte na řezání hodně.

Nedoporučuji používat řezačku na papír, ta vám neumožní přesné nasazení k ořezovým značkám a pokud se náhodou s ořezem jedné strany trefíte, odříznete si ořezové značky, které ještě budete potřebovat. Už vůbec se nesnažte ořezávat několik věcí najednou tak, že je dáte na sebe. Vždy to o kousek ujede a může se vám stát, že půjdete tisknout znovu. Nejlepší řešení je pravítko, řezák a dělat kus po kuse.