TIPY PRO FORMÁT, TISK A OŘEZ

FORMÁTY A MOŽNOSTI STAŽENÍ

Díky různým možnostem stažení můžete hotové šablony tisknout kdekoli. Pokud si nejste jisti, jaký formát při stahování zvolit, zeptejte se nejdříve ve vaší zvolené tiskárně. Nezapomeňte, že i po stažení se můžete k šabloně vrátit a znovu ji upravit nebo stáhnout v jiném formátu. Počet stažení není omezen. Šablonu musíte vždy před tiskem stáhnout a uložit. Nelze tisknout přímo z editoru.

PDF

Ideální pro domácí tisk, copycentrum i profesionální tiskárnu, ale také třeba pro elektronické rozesílání. Je to asi nejlepší formát pro všechny typy tisku a proto s ním určitě nic nezkazíte. Klikněte na zelené tlačítko “Download” (stáhnout) a nahoře vyberte “PDF”. Dále si můžete zvolit, zda chcete spadávku (bleed), ořezové značky (trim marks) a více kusů na jeden papír nebo jen jeden (save paper).

JPG

Hodí se do copycentra, některých profesionálních tiskáren, na sociální sítě nebo svatební web
Klikněte na “Download” a vyberte jpg. Můžete si vybrat, zda si přejete spadávku (bleed). Neumí průhledné pozadí.

PNG

Hodí se hlavně na použití na webových stránkách (například na váš svatební web). Tento formát zachovává průhlednost pozadí.
Zde není co vybírat, prostě jen klikněte na “Download”.

PDF
JPG
PNG

Spadávka (bleed)

Zjednodušeně řečeno, spadávka je přesah grafiky o několik mm přes formát šablony. Zajistí vám, že při ořezu (ať už ořezáváte sami nebo vám dělají ořez v tiskárně) bude grafika až úplně do kraje a nevzniknou žádné bílé pruhy. Proto si pro tisk spadávku (bleed) vždy zaškrtněte.

Takto vypadá svatební oznámení, jmenovky a menu v PDF se spadávkou (bleed), ořezovými značkami (trim marks) při více kusech na papír A4 (save paper). Toto nastavení se hodí pro tisk na domácí tiskárně.

Jak dostat více kusů na A4 aneb funkce “save paper”

Save paper je užitečná funkce, kterou najdete pouze ve volbách exportu pro PDF. Pokud zatrhnete “save paper” a formát A4, editor se pokusí na list A4 vyskládat co nejvíc tiskovin s ohledem na rozměr šablony, abyste při domácím tisku na A4 ušetřili papír. Pokud políčko nezatrhnete, uloží se vám každá šablona jednotlivě.

Pokud máte šablonu jednu (třeba oznámení), uloží se vám jedna stránka A4 a na ní budou dvě stejná oznámení. Pokud ale máte více různých stránek v návrhu (například jmenovky), naskládají se tam postupně všechny podle vašeho návrhu a stránek A4 tak bude více, třeba tři.

Tato funkce se vám nabídne pouze u formátů, které jsou menší než A4.

TISK

Budete posílat do profesionální tiskárny?

Pak uložte jako pdf, nechte zaškrtlé trim marks a bleed. NEdávejte “save paper”. Tím vám vznikne jeden samostatný kus v pdf, s ořezovými značkami a spadávkou.

Všechny formáty jsou ve vysoké tiskové kvalitě. Pokud by se vás tiskárna dotazovala, jak je to s pdf, které si z editoru vyexportuteje pro tisk, můžete jim sdělit, že vše v těchto pdf je v rastru ve vysokém rozlišení (300 dpi), jak obrázky tak text. Není tedy třeba převádět žádné fonty do křivek a pdf ani žádné křivky neobsahuje. Je to proto úplně bezpečný formát, tiskárně se vše zobrazí v naprostém pořádku a nebudete s nimi muset řešit žádné další úpravy.

Tipy pro domácí tisk

Udělejte vždy testovací tisk na obyčejný kancelářský papír, než budete tisknout na karton. Zkontrolujte, zda jsou v pořádku barvy, velikost písma a udělejte si i korekturu textu (vytištěné se kontroluje lépe než displej počítače). Pokud je na šabloně textu více, dejte vytištěný vzorek přečíst i někomu jinému. Ostatní vidí i to, co už vy nevidíte.

Nastavení tisku musí být takové, aby neměnilo velikost. Při tisku z pdf volte Actual size nebo Custom scale 100 %. Nikdy nevolte Fit ani Shrink. Vždy nastavte nejlepší kvalitu tisku.

Barvy se mohou lišit na různých typech papíru. Možná budete muset změnit nastavení tisku u vaší tiskárny, zkuste nastavit, že vkládáte silnější papír a nastavte nejvyšší kvalitu.

Pokud budete tisknout oboustranně, vždy nejprve vytiskněte testovací stránku, abyste věděli, jak vaše tiskárna zvládá oboustranný tisk. U většiny tiskáren budete muset papír otočit ručně a vrátit do zásobníku. Zarovnání obou stran může být trochu problematické a doporučuji tento typ tiskovin spíše tisknout v profesionální tiskárně nebo copycentru, pokud chcete dokonalý výsledek (například oboustranné svatební oznámení). Naopak třeba pro svatební noviny bude domácí oboustranný tisk dostačující.

Výběr papíru

Na některé tiskoviny, které budete dávat do rámečku nebo podlepovat kartonem, stačí i obyčejný kancelářský nebo lépe trochu silnější papír (90-150 g/m2). Na ostatní věci, které mají mít formu kartičky, jako jsou svatební oznámení, pozvánky, přání, menu, visačky, jmenovky a další použijte karton o gramáži minimálně 300 g/m2. Na menu, visačky a další “méně důležité” však lze použít i nižší gramáže kolem 250 g/m2, to už záleží na vás.

Zásadní pro výběr  papíru je ale to, jak silný papír zvládne vaše tiskárna potisknout. Většina tiskáren bez problému zvládne gramáž kolem 200-230 g/m2. Čím méně tiskárna papír uvnitř ohýbá, tím silnější zvládne. Podívejte se do návodu nebo do specifikací vaší tiskárny na internetu.  

Pokud chcete tisknout na papíry s perleťovým povrchem nebo dokonce reliéfem, tiskárna s tím může mít problém, například tisknout nerovnoměrně nebo rozmazávat tisk. Proto, než si takové speciální papíry nakoupíte ve velkém, proveďte zkušební tisk.

Barevné odlišnosti

Na různých monitorech se barvy mohou mírně lišit, v závislosti na barevné kalibraci vašeho monitoru. Také barvy, které vidíte na obrazovce, nemusí být úplně stejné, jako výsledné barvy na vytištěném papíře (většinou jsou vytištěné barvy trochu tmavší). To je v pořádku, je to způsobené rozdílem mezi RGB a CMYK technologií míchání barev. Záleží také na typu papíru.

Vždy nastavte při tisku nejlepší kvalitu! Na výsledku je to znát.

Berte, prosím, na vědomí, že nemohu nést odpovědnost za špatnou kvalitu tisku nebo chyby způsobené vaší tiskárnou. Pokud si nejste jisti, že vaše domácí tiskárna tiskne dostatečně kvalitně nebo jestli zvládne silnější gramáže papíru, doporučuji nechat šablonu vytisknout ve vašem místním copycentru nebo profesionální tiskárně.

Tisk v copycentru

Pdf šablony jsou určeny hlavně pro tisk na domácích tiskárnách (tak nejvíce ušetříte), ale tisknout můžete i ve většině copycenter. Copycentrum může nahradit vaši domácí tiskárnu, pokud ji nevlastníte. Většinou mají větší výběr papíru a jejich tiskárny zvládají vyšší gramáže papíru. Vytisknou vám klidně A4 na karton a můžete si zbytek (ořez) už udělat sami. Nebo se s nimi můžete domluvit na kompletní službě i s ořezem.

Některá copycentra a tiskárny dokonce umožňují nahrát vaše data online, dostanete kalkulaci ceny, domluvíte si typ papíru, počty, způsob dodání a hotové tiskoviny vám pak přijdou až domů. Nebo se můžete vydat do vašeho copycentra s daty na flash disku a osobně si projít jejich vzorníky papírů, prohlédnout gramáže a vzorky. Tato varianta tisku už ovšem vyjde dráž než kdybyste tiskli doma.

Profesionální tiskárny vás dokonce mohou překvapit i poměrně vysokou částkou za tisk (zde vždy automaticky platíte předtiskovou přípravu, ořez, ten nejkvalitnější tisk, kvalitní papír, kompletaci, balné a zaslání), ale zase dostanete to nejlepší téměř bez práce. Vždy si proto před zadáním do tisku vyžádejte kalkulaci ceny.

OHYB

  1. Přiložte pravítko k čáře pro ohyb. 
  2. Silněji přejeďte tupou stranou nože podél pravítka. Použít můžete také okraj kovové lžíce nebo třeba kreditní kartu. Nejlepší je ale pořídit ve výtvarných potřebách tzv. pomůcku pro ohýbání papíru, viz. obrázek. 
  3. Ořízněte tiskovinu, podle návodu níže. 
  4. Přehněte a ještě jednou přejeďte nožem/kartou přes záhyb abyste vytvořili ostrý přehyb. 

OŘEZ

  1. Připravte si ocelové pravítko (nebo nové rovné plastové), velmi ostrý řezák (odlamovací nůž, hobby nůž) a řezací podložku (nebo nové prkénko, kus linolea…). 
  2. Ořezávejte jen od jedné ořezové značky ke druhé značce, NE od kraje papíru ke kraji papíru. Tímto způsobem zůstanou ořezové značky pořád na svém místě abyste si podle nich mohli nastavovat pravítko. 
  3. Opakujte dokud neoříznete všechny strany.¨

TIP: Je lepší odříznout jednu stranu načisto vždy jedním řezem větší silou, než řezat jeden řez několikrát. Papír se pak může začít ze spodní strany trhat. Naprosto ostrý nůž je nutnost, nezapomeňte v průběhu práce odlamovat nožík, pokud toho máte hodně.

Nedoporučuji používat řezačku na papír, ta vám neumožní přesné nasazení k ořezovým značkám a pokud se náhodou s ořezem jedné strany trefíte, odříznete si ořezové značky, které ještě budete potřebovat. Už vůbec se nesnažte ořezávat několik věcí najednou tak, že je dáte na sebe. Vždy to o kousek ujede a může se vám stát, že půjdete tisknout znovu. Nejlepší řešení je pravítko, řezák a dělat kus po kuse.